Káva a zdraví

Datum článku: 13. května, 2020

O kávě a jejím účinku na naše tělo a psychiku se diskutuje velice často, kolují nejrůznější mýty a fámy, provádí se studie. Jak to s kávou tedy je?

Nejdříve si kávu rozebereme, Co káva obsahuje za látky? To nejdůležitější – kofein!

1 espresso (25–35 ml objem nápoje) průměrně obsahuje okolo 70 mg kofeinu, velmi záleží na tom, jakou kávu pijeme, jak byla připravena a z kolika gramů. Proč na tom zaleží? Pokud budeme pít espresso připravené ze 100% Arabiky, kofeinu bude v naší kávě méně, než kdybychom pili např. mix Arabiky s Robustou. Arabika obsahuje průměrně 1,5 – 1,7 % kofeinu, Robusta 2,7–3 %! Obsah kofeinu dále ovlivňuje množství kávy. V kavárně „A“ dostaneme espresso ze 7 g kávy, v kavárně „B“ z 9 g. Příprava je také velmi důležitá, průměrná extrakce espressa je 25 sekund.

Příklad: Pokud naše espresso „proteče“ kávovarem za 10s, v našem šálku nebude tolik kofeinu (stejně jako jiných látek, což i velice ovlivní výslednou chuť nápoje).

Co obsahuje káva dále?

Polysacharidy (okolo 25 %) – co to jsou polysacharidy? Nejčastěji škrob, glykogen, celulóza nebo chitin.

Proteiny – bílkoviny (okolo 13 %)

Kyselina kávová a chinová (10 %)  – je velmi rozšířena i v léčivých bylinách, jako např. mateřídouška nebo máta.

Voda (okolo 11 %)

Kyselina chlorogenová – snižuje krevní tlak nebo např. působí proti obezitě.

Tuky (průměrně 0,5 %)

Minerály a vitamíny jako např. hořčík, vápník, mangan, železo, vitamíny B2, B5 aj.

Obsah výše uvedených látek se mění dle druhu kávy, podmínek růstu a zpracovaní.

Kolik kofeinu můžu za den vypít?

Denní dávka by dle FDA (Food and Drug Administration) neměla překročit 600 mg, to je cca 6–7 šálků kávy. Každý jedinec ovšem na kofein reaguje individuálně!

Zajímavosti:

  • Smrtící dávka kofeinu je cca 10 g, okolo 150 šálků kávy
  • Dekaf (káva „bez“ kofeinu) obsahuje 3 – 16 mg kofeinu
  • Z kávy se kofein vstřebává po několika minutách, z těla odchází po 5-6 hodinách.

Kofein a těhotenství – agentura FSA (Food Standarts Agency) doporučuje, aby těhotné ženy nepřekročily denní příjem 300 mg, někteří lékaři nedoporučují překročit hranici 200 mg (2 espressa). Nadměrný příjem kofeinu u těhotných žen může způsobit narušení růstu i vývoj dítěte. S kávou opatrně i při kojení.

Obsah kofeinu v závislosti na nápojích
190 ml čaje = průměrně 50 mg
190 ml instantní káva = průměrně 75 mg
190 ml mleté kávy = průměrně 100 mg
250 ml energ. nápoje = průměrně 80 mg
330 ml Coly = průměrně 40 mg
*Zdroj FSA 2004

V čem nám konkrétně káva pomáhá?

  • Prodlužuje život ! – U kávy je dokázáno, že zabraňuje vzniku mnoha běžných nemocí a pomáhá nám od stresu, včetně sebevražedných sklonů. Studie časopisu New England Journal of Medicine zkoumala přes 400 000 lidí a jejich návyky v pití kávy. Výsledky ukázaly, že při množství 4-5 šálků denně se riziko úmrtí u mužů snižuje o 12%, u žen dokonce 16%.
    https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1112010
  • Zvyšuje naši fyzickou výkonnost – Human kinetics journals uvádí u testovaných jedinců nárůst výkonu až o 12,3 %. Je známo, že mnoho profesionálních sportovců si dopřávají espresso nebo ristretto před zápasem či závodem. Velmi známý milovník kávy byl například fotbalista Xabi Alonso, který hrál za FC Liverpool, Real Madrid C. F., či FC Bayern München. https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1112010
  • Nižší pravděpodobnost vzniku neurodegenerativních onemocnění, např. Alzheimerova choroba.
  • Nižší riziko vzniku cukrovky II. typu. Každý šálek kávy snižuje naše riziko vzniku cukrovky II. typu průměrně o 7 % (do maximálního doporučeného přijmu kávy za den).
  • Lepší nálada, zrychluje reakční dobu na podnět, paměť, bdělost a kognitivní funkce
    https://aktin.cz/vedci-podrobili-kavu-velke-studii-skodi-nebo-prospiva
  • Snižuje riziko některých typů rakovin! Studie IARC (Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny) uvedla, že káva jako taková není karcinogen, tudíž rakovinu nezpůsobuje, jak se občas tvrdí. Naopak uvedla, že káva snižuje možnost výskytu rakoviny jater a výstelky dělohy. https://www.iarc.fr/wp-content/uploads/2018/07/pr244_E.pdf

Tvrzení a fámy o kávě

  1. Dehydratuje – kofein obsažený v kávě skutečně odvodňuje, ale až při větším požití, okolo 4 šálků, rozhodně Vám však káva nezpůsobí dehydrataci.
  2. Způsobuje časté močení – v podstatě ano, při větším příjmu kofeinu se nám uvolňuje hladké svalstvo, takže se nám bude chtít „na malou“. Uvolnění těchto svalů má i svoje výhody, např. astmatikům může pomoci s lepším dýcháním J.
  3. Káva oslabuje kosti – ano, ale jen velmi, velmi málo (cca 4mg – jedna káva). Jeden šálek průměrně nahradí dvě polévkové lžíce mléka. Vápník se dále vyskytuje např. v jogurtech, rybách, oříšcích, zelenině aj..
  4. Káva způsobuje srdeční choroby – Omyl! Káva nijak nezpůsobuje srdeční onemocnění ani jiné problémy se srdcem, naopak, je dokázáno, že pravidelné pití kávy udržuje naše srdce mladé a působí proti infarktu! https://journals.plos.org/plosbiology/article?id=10.1371/journal.pbio.2004408
  5. Sklenička vody se v kavárně dává kvůli hydrataci – ano i ne, primárně bychom se měli vody napít před požitím kávy, kvůli pročištění chuťových pohárků, více si tak kávu vychutnáme. Samozřejmě, pitný režim je velmi důležitý, proto si vodu dopřejme i po kávě.

Závěr

Káva je opravdu blahodárný nápoj, který nám utuží zdraví, posilní mysl a pohladí duši. Ovšem i u kávy platí pořekadlo „Všeho s mírou“, vždyť 5–6 šálků denně je dostatek.

Za foto děkujeme: Mike Kenneally, Zarak Khan, Laura Seidlitz